Working Holiday Japonsko

Víza Working Holiday do Japonska sú skvelou príležitosťou spoznať úžasnú japonskú kultúru a na jeden rok sa stať jej súčasťou. Japonsko ti ponúkne obrovské vyspelé veľkomestá, vysoké Alpy, krásne pláže, husté lesy a fantastické jedlo. A my ti pomôžeme sa na to pripraviť.

O čo ide?

Program Working Holiday funguje na základe bilaterálnej dohody medzi Slovenskom a Japonskom od júna 2016. Cieľom je dať možnosť mladým Slovákom stráviť rok v krajine vychádzajúceho slnka, spoznať jej kultúru, zvyky a jazyk a popri tom si na svoje cesty zarobiť. Primárnym účelom uchádzačov o tento program má byť dovolenka, nie práca.

Dôležité informácie

Dĺžka pobytu je 12 mesiacov od pricestovania do krajiny.

Pricestovať do Japonska musíš do 3 mesiacov od udelenia víz.

Z krajiny by si nemal počas svojho pobytu vycestovať. Ak nutne musíš krajinu opustiť a chceš sa potom vrátiť, musíš si vybaviť povolenie na opätovný vstup.

Nemôžeš so sebou priviezť svoje deti ani získať víza pre svojho partnera.

Víza sú zdarma.

Krajinu musíš opustiť pred vypršaním víz.

Nemôžeš si zmeniť typ povolenia na pobyt ani tam ísť za účelom dlhodobo pracovať.

Kvóta pre Slovenskú republiku

Každoročne sa programu môže zúčastniť 400 Slovákov. Nová kvóta sa otvára vždy 1. júna. Zatiaľ o víza nie je enormný záujem a dostať sa do kvóty, preto nie je až také náročné. Dôležité však je správne vypracovať svoju žiadosť a ukázať svoj záujem ísť do Japonska predovšetkým na dovolenku, nie len kvôli práci.

Základné podmienky pre získanie víz Working Holiday

  • trvalý pobyt v SR v čase podania žiadosti,
  • vek od 18 do 30 rokov (vrátane) v čase podania žiadosti,
  • platný cestovný pas SR,
  • v minulosti ti Working Holiday víza do Japonska ešte neboli udelené,
  • dobrý zdravotný stav,
  • nemáš zápis v registri trestov,
  • dostatok financií na začiatok pobytu a spiatočnú letenku.

Ako získať víza

O víza sa žiada osobne na ambasáde v Bratislave, kam musíš priniesť všetky požadované doklady. Pred tým, ako sa vydáš na ambasádu, telefonicky si over, že tam v tom čase budú, a že všetky tvoje doklady sú v poriadku.

Požadované dokumenty

Súčasťou žiadosti, ktorú prinesieš na ambasádu je:

  • platný cestovný pas SR,
  • vyplnený formulár so žiadosťou o víza s fotografiou s rozmermi 4,5×4,5cm (nie staršou ako 6 mesiacov),
  • prehlásenie s odôvodnením tvojej žiadosti v angličtine v rozsahu jednej A4 (formát nie je špecifikovaný),
  • spiatočná letenka alebo dôkaz, že máš dostatok finančných prostriedkov na jej kúpu,
  • výpis z účtu ako potvrdenie, že máš dostatok financií na pokrytie počiatočných nákladov,
  • životopis v angličtine,
  • itinerár – plán aktivít počas roka v Japonsku v angličtine.

Ambasáda neuvádza sumu, ktorú musíš mať na účte pri žiadosti o víza. Všetko je totiž na konkrétnom posúdení každej jednej žiadosti. Pri osobnom stretnutí ťa môžu vyzvať k doloženiu ďalších dokladov.

Vybavenie žiadosti a vystavenie víz

Tvoju žiadosť aj so všetkými dokladmi a cestovným pasom si nechajú na ambasáde. Dostaneš potvrdenie, s ktorým si potom prídeš svoj pas a rozhodnutie vyzdvihnúť. Môže to za teba urobiť aj niekto iný, ale musí mať so sebou daný doklad a splnomocnenie (nemusí byť notársky overené).

Ambasáda si na vybavenie žiadosti vyhradzuje najmenej 1 týždeň. Víza ti budú nalepené priamo do pasu. Od vystavenia víz máš len 3 mesiace na pricestovanie do Japonska. Od príchodu do krajiny máš 1 rok na pobyt.

Príchod do krajiny a ohlásenie pobytu

Pri príchode do krajiny ti bude vydaná rezidenčná karta. Jej platnosť je jeden rok. Keď si nájdeš ubytovanie, musíš do 14 dní nahlásiť svoj pobyt na miestnom úrade. Adresa ti bude zapísaná na zadnú stranu rezidenčnej karty. Pri zmene pobytu je potrebné sa odhlásiť a následne zase prihlásiť na novej adrese.

Zdravotné poistenie

Odporúča sa prihlásiť do systému verejného zdravotného poistenia v Japonsku. Môžeš tak urobiť súčasne s nahlásením pobytu na príslušnom miestnom úrade. Za poistenie sa platí. Ambasáda uvádza sumu 3500 yenov mesačne.

Toto poistenie ti kryje 70% nákladov, zvyšných 30% si v prípade, že využiješ zdravotnú starostlivosť, uhradíš sám. Verejné zdravotné poistenie sa nevzťahuje na náhradu škody, trvalé následky či smrť. Odporúčame ti preto mať uzatvorené aj komerčné cestovné poistenie.

Pracovné podmienky pre Working Holiday v Japonsku

Počas svojho pobytu v Japonsku nemôžeš pracovať v zábavnom priemysle pre dospelých, teda v baroch, kabaretoch, nočných kluboch, herniach a prevádzkach, ktoré prispievajú k narušovaniu dobrých mravov. Ak by mali na ambasáde podozrenie, že sa chystáš podobnú prácu vykonávať, žiadosť ti môžu zamietnuť.

Predĺženie víz

Predĺženie víz Working Holiday v Japonsku nie je možné. Po uplynutí platnosti víz musíš krajinu opustiť, nemôžeš si ani zmeniť typ povolenia na pobyt.