Working Holiday Kanada

Chceš si vyskúšať život za veľkou mlákou? Poď na rok do Kanady a spoznaj multikultúrne veľkomestá i divokú prírodu! Vďaka vízam Working Holiday si môžeš aj ty skúsiť život v tejto úžasnej krajine. My ti prezradíme, ako takéto víza získať a čo ťa tam čaká.

O čo ide?

Víza Working Holiday patria pod program International Experience Canada (IEC). Každý rok poskytujú mladým Slovákom možnosť rok slobodne cestovať a pracovať v Kanade. Okrem Working Holiday patria pod IEC aj víza Young Professional, na ktoré sa vzťahujú osobitné podmienky.

Program Working Holiday je určený pre ľudí, ktorí:

  • nemajú z Kanady pracovnú ponuku,
  • chcú pracovať pre viac ako jedného zamestnávateľa počas pobytu,
  • chcú pracovať v rôznych lokalitách,
  • chcú zarobiť peniaze, aby mohli cestovať.

Dôležité informácie

Dĺžka pobytu je 12 mesiacov od pricestovania do krajiny.

Pricestovať do Kanady musíš do 12 mesiacov od udelenia víz.

Z krajiny môžeš počas platnosti svojich víz vycestovať a znovu sa vrátiť koľkokrát chceš. Víza ti budú stále platiť.

Nemôžeš so sebou priviezť svoje deti ani získať víza pre svojho partnera.

Poplatok za víza je spolu 250 CAD, z toho 150 CAD je účastnícky poplatok a 100 CAD poplatok za pracovné povolenie.

Kvóta pre Slovenskú republiku

Programu Working Holiday v Kanade sa každoročne môže zúčastniť 315 Slovákov. Kvótu však zvyknú o niekoľko miest v priebehu roka navýšiť. Či ju navýšia a o koľko miest nie je nikdy dopredu známe. Záujem o tieto víza je veľmi veľký. Aby si sa dostal do kvóty musíš nielen splniť podmienky, ale mať aj kus šťastia.

Základné podmienky pre účasť na programe Working Holiday

  • musíš byť občan SR a mať v SR trvalý pobyt,
  • vek 18-35 rokov (vrátane) v čase podania žiadosti,
  • máš cestovný pas SR platný po celú dobu pobytu v Kanade,
  • preukážeš, že máš na účte aspoň 2500 CAD na pokrytie počiatočných nákladov,
  • v minulosti ti Working Holiday víza v Kanade ešte udelené neboli. Môžeš však získať víza v inej kategórii v rámci program IEC (napr. Young Professionals). Takže celkovo, môžeš program IEC absolvovať 2x, vždy v inej kategórii.

Ako získať víza Working Holiday

Pri získaní víz Working Holiday musíš mať jednoducho šťastie. Ide totiž o náhodný výber kandidátov, ktorí dostanú pozvánku uchádzať sa o víza.

Na začiatku sa musíš dostať do tzv. poolu. Teda medzi uchádzačov, spomedzi ktorých bude počítač vyberať žiadateľov o víza. Ako na to?

  1. Na stránke imigračného úradu vyplníš dotazník, ktorý vyhodnotí, či spĺňaš základné podmienky pre účasť na niektorom programe v rámci IEC.
  2. Na konci dotazníka dostaneš osobný referenčný kód. Ulož si ho!
  3. Vytvor si svoj IEC profil na stránke imigračného (prihlasovacie meno a heslo) s použitím GCKey (Goverment of Canada Key), vyplň svoje údaje a vlož aj daný kód.
  4. Dostaneš sa do poolu – obdržíš IEC Welcome to pool letter.

Kedy a ako prebieha výber uchádzačov?

Imigračný úrad vždy dopredu ohlási, kedy začne s výberom nových uchádzačov. Pre rok 2018 sa prvé kolo pozvánok Invitation to apply rozbehlo už 20-24. novembra 2017. Jednotlivé kolá prebiehajú až kým sa kvóta nenaplní, resp. kým imigračný úrad neohlási posledné kolo. Môže to trvať niekoľko mesiacov.

Ak chceš vždy najnovšie informácie pridaj sa do našej Facebookovej skupiny.

Pozvánky posielajú pribežne uchádzačom, ktorých vyberie počítač. Pri vypĺňaní svojho profilu, nedokážeš nijak ovplyvniť výber. Je to lotéria. Do poolu je možné sa prihlásiť kedykoľvek, kým sa program pre daný rok neuzatvorí.

Ak sa však prihlásiš hneď na začiatku, môžeš tak zvýšiť svoje šance aspoň tým, že tvoj profil bude vo výbere v každom kole. Informácia o tom, že si dostal pozvánku ti príde emailom a nájdeš ju vo svojom IEC profile. Sleduj preto svoj email (pre istotu aj spam), aby si pozvánku nepremeškal. Je totiž limitovaná časom.

Mám pozvánku. Čo ďalej?

Získať pozvánku neznamená automaticky získať aj víza. Do 10 dní od obdržania pozvánky musíš svoj záujem o program potvrdiť a začať so žiadosťou. Odo dňa potvrdenia pozvánky máš 20 dní na dodanie všetkých požadovaných dokladov.

Celá žiadosť prebieha online a všetky doklady (aj tie, ktoré máš fyzicky) musíš uploadnuť do systému. Všetky informácie ti pošle imigračný úrad spolu s pozvánkou.

Môžu od teba požadovať:

  • vyplnený formulára s údajmi o rodine,
  • životopis,
  • výpis z registra trestov zo SR a zo všetkých krajín, v ktorých si bol viac ako 6 mesiacov (všetko preložené do AJ, príp. FJ),
  • výpis z účtu s dostatkom finančných prostriedkov,
  • výsledky lekárskeho vyšetrenia, ak plánuješ pracovať v oblastiach, ktoré to vyžadujú (zdravotníctvo, školstvo, starostlivosť o deti) alebo si bol v rizikových oblastiach viac ako 6 mesiacov,
  • scan pasu a všetkých strán s pečiatkami,
  • ďalšie doklady, podľa uváženia imigračného úradu.

Nedokážem poslať doklady načas. Čo teraz?

Bežne sa stáva, že uchádzači nedokážu doložiť všetky dokumenty do 20 dní. Je to problém najmä pri výpisoch z registra trestov z krajín ako napr. USA, Japonsko atď. Spracovanie im totiž trvá niekoľko mesiacov.

Ak máš aj ty tento problém, dolož k svojej žiadosti Letter of explanation, v ktorom im vysvetlíš, aké dokumenty, a prečo nedokážeš uploadnuť načas. Ak máš dôkaz, že si si o daný dokument už požiadal, ale nestihol ti v danej lehote prísť, prilož ho k listu, aby videli, že si sa snažil ho získať.

Odoslanie žiadosti a získanie víz

Všetky dokumenty uploadni do systému a zaplať poplatok za víza (150+100 CAD). Posúdenie žiadosti môže trvať až 8 týždňov, zvyčajne ju však vyhodnotia oveľa rýchlejšie.

Ak splníš všetky podmienky, príde ti POE (Port of Entry) Letter of Introduction. To je tvoja vstupenka do Kanady. Na základe tohto listu ti budú pri príchode do krajiny udelné pracovné víza. Platnosť listu je spravidla 12 mesiacov, takže máš celý rok na naplánovanie svojej cesty a príchod do Kanady.

Platnosť víz je jeden rok odo dňa vstupu do krajiny.

Zamietnutie víz

Žiaľ, stať sa môže aj to, že ti žiadosť zamietnu. Najčastejším dôvodom býva, že uchádzač v čase podania žiadosti nežije na Slovensku. Ak si napr. na Working Holiday, študuješ alebo pracuješ v inej krajine, je možné, že tvoja žiadosť o víza do Kanady bude zamietnutá. Vtedy máš nárok na vrátenie poplatku za víza.

Pri vstupe do Kanady musíš mať:

  • výpis z účtu s minimálne 2500 CAD na pokrytie počiatočných nákladov,
  • spiatočnú letenku alebo dostatok finančných prostriedkov na jej kúpu (nie je definované, koľko by to malo byť, ale urob si dobrú rezervu),
  • potvrdenie o zdravotnom poistení, platnom počas celej doby pobytu v Kanade. Poistenie musí kryť zdravotnú starostlivosť, hospitalizáciu a repatriáciu. Ak je poistenie na dobu kratšiu, ako je predpokladaný pobyt v Kanade, môžu ti dobu platnosti víz adekvátne skrátiť.

Všetky tieto náležitosti sú tiež podmienkami pre absolvovanie programu. Pri vstupe do krajiny sa uisti, že všetky údaje na pracovnom povolení, ktoré ti bude vydané, sú správne.

Pracovné podmienky v Kanade

Keďže obdržíš tzv. open work permit, pracovné podmienky sú dosť flexibilné. Pred vstupom do krajiny nepotrebuješ mať prácu vybavenú dopredu. Zamestnávateľov môžeš meniť vždy, keď chceš alebo potrebuješ a môžeš tiež pracovať v ľubovoľnom odvetví.

Predĺženie víz

Predĺženie víz v rámci programu IEC je možné len po splnení špecifických podmienok. Informácie nájdeš na stránke imigračného úradu.

Štúdium počas programu Working Holiday

Počas pobytu v Kanade na Working Holiday môžeš aj študovať. Nie však dlhšie ako 6 mesiacov a kurz či študijný program ani nemôže byť súčasťou štúdia dlhšieho ako 6 mesiacov.